Destek Hattı:

0850 304 39 63

Google Tag Manager\'ın zaten sayfanızda kurulu olduğunu, Google Analytics etiket, e-ticaret ve diğer kurulumları yaptığınızı varsayarak basit fakat çok etkili üç GTM kullanım fikrini sunuyorum. 

1- Yapılacak bir uygulamayı yüzdesel oranda test etmek
Hazırladığınız bir etiketi trafiğinizin %10'unda test etmek isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmek pek çok şeyde oldukça basit.


Değişken => Rastgele Sayı(Random Variable)GTM'in otomatik olarak rastgele sayı üretmesini ve değişkene atamasını sağlar. Rastgele sayı değişkeni 0 ile 2147483647 arasında bir değer alır.

Tetikleyici => Sayfa Görüntüleme(10 Percentage)
Yarattığımız rastgele sayı değişkenini kullanarak tetikleyici yaratmamız gerekiyor. Buradaki kilit nokta ise "şununla biter" operatörüdür. Burada aşağıda olduğu gibi değeri "1" ile karşılaştırırsanız trafiğin %10'unda etiketi tetiklersiniz. Eğer trafiğin %1'inde tetikleyici çalıştırmak istiyorsanız "01" ile kontrol yapmanız yeterli olacaktır.
Random Variable -> şununla biter -> 1

 

2- Sayfa üzerindeki bir öğeyi değiştirmek

Anasayfa ya da herhangi bir sayfa içindeki öğeyi GTM aracılığı ile yüklenme zamanında değiştirebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için ise bir ucundan jQuery bilmeniz gerekecektir. Ayrıca eğer javascript konusunda uzman değilseniz dokunmamanızı ve kesinlikle test etmeden yayına almamanızı şiddetle öneriyorum.
Etiket => Özel HTML Etiketi(Homepage Box)

 

3- Sadece mobil için script yazmak
Sadece mobil üzerinde görünecek bir düzenleme yapmak istiyorsanız bir değişken bir de tetikleyici üretmek durumundasınız.

Değişken => Özel Javascript(Screen Width)
Değişken üzerinden javascript ile ekran genişliğini alacak basit bir fonksiyon oluşturuyoruz.
function(){
    var width = screen.width;
      return width;
}

Tetikleyici => Sayfa Görüntüleme(Mobile Trigger)
Ekran genişliği olarak 600'den küçük olan ekran görüntülerinde tetikleyicinin çalışmasını sağlayabilirsiniz. Hangi etiketi tetikleyeceğiniz ise size kalmış.
Screen Width -> şundan küçüktür -> 600

E-Bülten Kayıt

Firmamızdan haberder olmak için bültene kayıt olabilirsiniz.